výroba a distribúcia nielen biopotravín
menu

Zázračné účinky pôstu

Dĺžka čítania: 5 min., 53 sec.
Zázračné účinky pôstu

Očisťovanie organizmu je jediným účinným prostriedkom proti civilizačným chorobám, ako je napríklad reuma. Bolesti kĺbov a stuhnutosť sú väčšinou spôsobené tým, že kryštáliky kyseliny močovej, ktoré vznikajú pri rozklade živočíšnych bielkovín, sa usadzujú v kĺboch a spôsobujú tieto ťažkosti. Ak chce byť človek zdravý do vysokého veku, musí sa zdravo stravovať a svoj organizmus pravidelne zbavovať škodlivín.

Na jar, keď sa oteplí je najvhodnejší čas na prečistenie organizmu. Zaslúži si to najmä tráviaci trakt, ale dobré je zbaviť sa nepríjemných nánosov aj z mysle a z duše. Celá vaša osoba by mala uľaviť svojim zmyslom a pripraviť sa na prijatie nového, pekného, dobrého, čo prináša jar.
Nemusí to byť výhradne iba obdobie pôstu, ohraničené kresťanskými sviatkami. Tie síce zachovávajú tradičné zvyky, ale nemusia presne odrážať aktuálny vývoj počasia, teplôt a svetla. Takže sa radšej riaďte tým, čo vnímate okolo seba, ako vopred vytlačeným kalendárom. Taktiež nemusí ísť iba o daných 40 dní pôstu, ako to káže kresťanský zvyk (od Popolcovej stredy do Veľkej noci), ale môžete si ho prispôsobiť Vašim telesným danostiam a podmienkam. No pravda je, že ak má mať očistná kúra účinok, mala by sa držať najmenej 14 dní v kuse, bez prerušenia.

Nejde pritom o hladovku, ako by si niekto mohol myslieť. Hoci ani tá nezaškodí aspoň jeden deň v týždni a odporúčajú ju aj odborníci. V histórii môžeme nájsť mnoho príkladov známych osobností, ktoré pravidelne hladovali a zvieratá to robia inštinktívne, ak chcú prekonať nejaký zdravotný problém. V takýto deň zaraďte do jedálnička výhradne iba ovocie (dopoludnia) a zeleninu a doplňte ich iba čistou vodou, prípadne nesladenými bylinkovými čajmi. Ak chcete držať takúto diétu po prvýkrát, zvoľte si radšej taký deň, kedy nemáte veľa pracovných povinností a môžete pritom aj relaxovať, najlepšie ľahkým pohybom, prechádzkou, alebo cvičením. Neskôr, keď si na to vaše telo privykne, nebude v režime s nižším príjmom energie „kričať“ od hladu ani počas pracovného týždňa. S pôstom možno teda začať postupne a časom si predlžovať obdobie aj na niekoľko dní.


 

Na začiatok v rámci prečistenia postačí, ak svoje telo zbavíte prebytočných hlienov, tuku a vôbec živlu vody. Ak vás v tomto období zastihne nádcha, uvoľnite si nosné dutiny (najlepšie teplom, alebo slaným roztokom) a nechajte vyjsť všetok hlien von z tela. Ak cítite bolesti vo svaloch pri väčšej námahe, taktiež ich postupne rozhýbte, aby sa po zimnom „spánku“ prebrali. Vynikajúci je najmä pohyb na čerstvom vzduchu, ak máte možnosť potešiť aj oči zobúdzajúcou sa prírodou, je to o to lepšie.

Zakrátko potom ako sa jar začne hlásiť teplejšími dňami, môžete začať pátrať po prvých zdrojoch čerstvých vitamínov – medvedí cesnak, reďkovka, šalát, cibuľka, pažítka, špenát, alebo rôzne bylinky. V minulosti to bývali najmä naklíčené semená - obilné, strukovinové alebo kapustovité (napr. žerucha, šošovica, pšenica, alfalfa). Okrem čerstvej zeleniny a ovocia, pripravujte si aj ľahké jedlá, najmä z celých obilných zŕn (rôzne kaše), polievky (bez zahusťovania múkou, či smotanou) a prívarky (napr. zo strukovín, kapustovín). Skúste aspoň na čas vyradiť z jedálnička mäso (najmä spracované, pečené a údené), mlieko a mliečne výrobky (môžu sa iba kyslomliečne výrobky s prirodzenou kultúrou užitočných baktérií), alkohol, kávu, sladené nápoje a tiež rafinované sladkosti.

Odporúčajú sa konzumovať potraviny, ktoré svojimi vlastnosťami dopomôžu k prečisteniu orgánov, najmä čriev. V  črevách sa totiž skrýva až 75% imunity celého tela – ak sú zdravé, vaše telo sa ľahšie ubráni útokom rôznych chorôb. Preto konzumujte vo zvýšenej miere celé zrná, alebo celozrnné výrobky (pečivo, cestoviny). Dobré je si k týmto jedlám pridať za hrsť olejnatých semien –ľan, slnečnicu, sezam, alebo orechov (najmä vlašských). Táto kombinácia vám „pohladí“ črevá a prebudí sa váš zimou spomalený metabolizmus. A ak by to nestačilo, skúste zaručené čističe – semienka Psyllium, alebo energetické semienka Chia. Najlepšie je konzumovať ich po menších dávkach – jednu kávovú lyžičku semien rozmiešajte vo vode a nechajte chvíľku (2-3 minúty) postáť. Pomiešajte a vypite s dostatočným množstvom tekutiny. Podobne pomáha aj čistá vláknina, napríklad jablčná, ktorú tiež dostať v obchodoch so zdravou výživou. Zvlášť dôležitý je v tomto období dostatok tekutín – tie toxíny sa predsa musia dostať von z tela! Pite najmä čistú, nesýtenú vodu, bylinkové čaje (napr. medovkový, mätový, žihľavový), čerstvé ovocné a zeleninové šťavy.

 

Jarná očista tela by teda mala trvať najmenej 7-14 dní nepretržite. Ak by však prišli nepríjemné pocity, alebo znechutenie a únava, kúru radšej ukončite skôr. Pokúsiť sa o reparát môžete opäť inokedy, aj tak sa pôst odporúča aj dvakrát do roka. Po ukončení kúry, keď sa vám podarí dostať váš organizmus do lepšej formy, možno stratíte aj pár prebytočných kilogramov a budete sa cítiť plný sily, nevhupnite zasa do „starého“ režimu plného kávy, koláčov a rezňov. Pokúste sa čo najdlhšie zostať pri zdravšom stravovaní a takéto „maškrtenie“ si doprajte naozaj iba výnimočne. Nielen, že sa vám vaše telo poďakuje, ale vám takéto príležitostné pochúťky zvýraznia aj sviatočnú náladu a nebudú už takou záťažou.
Prajeme vám pevnú vôľu a veľa zdravia!